Mariusz Wojciech Łapiński

Mariusz Wojciech Łapiński

tu potrzebny jest opis użytkownika

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Już w najbliższy piątek (20 października) o godz. 10:00 burmistrzowie Ursynowa Robert Kempa i Łukasz Ciołko wraz z dziećmi z Przedszkola nr 52 będą sadzić żonkile przy ul. Kajakowej 12b w Warszawie. Wszystko w ramach III edycji programu „Pola Nadziei”, realizowanego przez Fundację Hospicjum Onkologiczne.
 
Przyjdź, zobacz, porozmawiaj
Będzie to niepowtarzalna okazja, aby nie tylko zapoznać się z warunkami przyłączenia do programu “Pola Nadziei”, ale także by dowiedzieć się więcej na temat ursynowskiego hospicjum, jego działalności oraz możliwości udzielenia wsparcia.
– Akcja rozpocznie się o 10:00 pod siedzibą ursynowskiego Domu Kultury przy ul. Kajakowej 12b. Zapraszamy do wspólnego sadzenia! Przyjdźcie, zobaczcie i porozmawiajcie z nami! Chętnie opowiemy więcej nt. programu „Pola Nadziei”! - zaprasza Marcin Milczarski, fundraiser i koordynator projektów społecznych w Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa.
 
Symbol nadziei
Żonkil uważany stał się także znakiem rozpoznawczym międzynarodowego programu „Pola Nadziei”. Wspólne sadzenie to pierwszy etap każdej z edycji kampanii. Sprawdź, jak to wyglądało w poprzedniej edycji:
Sadzenie podczas II edycji: https://www.youtube.com/watch?v=d15h_7nVl9w
Kwesta podczas II edycji: https://www.youtube.com/watch?v=LymuJeJe-SY

„Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja i ich przyjaciół. Naszym celem jest nie tylko pozyskiwanie środków na rzecz pacjentów, ale także propagowanie wśród dzieci i młodzieży idei niesienia bezinteresownej pomocy. Program skierowany jest przede wszystkim do przedszkoli, szkół, ale również biznesu i spółdzielni mieszkaniowych.


Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie
Od 27 lat niesiemy bezpłatną pomoc ludziom, którzy są u kresu życia w chorobie onkologicznej. W skali roku 130-osobowy zespół otacza opieką ponad 3,3 tys. pacjentów. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu i wielkiemu sercu darczyńców oraz wolontariuszy. To miejsce, w którym dbamy o godne życie każdego człowieka. W którym pomagamy cieszyć się każdą chwilą życia, aż po jego kres. Nasze doświadczenie uczy, że zapewniając chorym kompleksową i pełną opiekę, dbając o wypełnienie czasu różnorodną aktywnością, częstokroć sprawiamy, że zmienia się życie ich i ich rodzin.

Patroni honorowi kampanii: Robert Kempa, Burmistrz Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy
Partnerzy kampanii: Roche Polska Sp. z o.o

 

poniedziałek, 16 październik 2017 09:02

Październik miesiącem Walki z Rakiem Piersi

Październik po raz kolejny będziemy obchodzić jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji chcemy przypomnieć, w jaki sposób można obniżyć ryzyko wystąpienia tej choroby, a także gdzie i kiedy można poddać się badaniom profilaktycznym.

Co to jest rak piersi?
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy kobiet, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 r. odnotowano ponad 17 tys. nowych przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu oraz blisko 6 tys. zgonów. Dodatkowo, rak piersi wśród chorób nowotworowych, jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.

Jakie są przyczyny raka piersi?
Przyczyny raka piersi ciągle nie zostały do końca poznane. Została natomiast zidentyfikowana duża liczba czynników, które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania ryzyka zachorowania na raka piersi. Do najważniejszych czynników przyczyniających się do zachorowania na raka piersi należą:

 • czynniki związane ze stylem życia – dieta obfita w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu (nawet w niewielkich ilościach), niska aktywność fizyczna przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi.
 • nadwaga i otyłość – kobiety z nadwagą i otyłością mają większe ryzyko zachorowania na raka piersi, w szczególności po menopauzie
 • czynniki hormonalne – długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej – HTZ (terapii służącej łagodzeniu objawów menopauzy) może przyczynić się do rozwoju raka piersi
 • czynniki dziedziczne oraz obciążenie rodzinne – mutacje genów BRCA1 i BRCA2 występują u około 3-5% kobiet i zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi nawet ponad 10-krotnie. Ryzyko wystąpienia choroby jest również podwyższone u kobiet, w których rodzinach występował rak piersi (matka, siostra, córka)
 • płeć oraz wiek – rak piersi występuje najczęściej u kobiet w wieku od 50 do 69 lat, wśród mężczyzn jest chorobą rzadką (<1%)

Jak mogę chronić się przed rakiem piersi?
W ograniczaniu ryzyka wystąpienia raka piersi duże znaczenie ma zachowanie zdrowego stylu życia. Co to oznacza?

 • Utrzymuj odpowiednią aktywność fizyczną – nawet pół godziny ruchu dziennie o umiarkowanym natężeniu obniża ryzyko raka piersi. Dowolne ćwiczenia wykonywane przez 90 minut dziennie mogą obniżać ryzyko raka piersi nawet aż o 25%.
 • Zachowuj odpowiednią wagę oraz zdrową dietę – unikaj przetworzonego mięsa, jedz dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców,
 • Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią – karmienie piersią oprócz korzyści zdrowotnych dla dziecka, powoduje obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi u matki,
 • Nie pal papierosów,
 • Zrezygnuj z alkoholu, lub ogranicz jego spożycie,
 • Ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej – HTZ.

Więcej informacji na temat obniżania ryzyka zachorowania na nowotwory odnajdziesz w broszurze „12 sposobów na zdrowie” opracowanej na podstawie najnowszej edycji Europejskiego Kodeksu Walki z rakiem, pod adresem www.12sposobownazdrowie.pl

Gdzie i kiedy można się zbadać?
Serdecznie zapraszamy na badania profilaktyczne do Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, do budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ulicy Roentgena 5.

Październik, jako miesiąc walki z rakiem piersi, pragniemy dedykować edukacji prozdrowotnej oraz promocji badań profilaktycznych ze szczególnym naciskiem na profilaktyczne badania mammograficzne.
Nieznany jest czynnik powodujący powstanie i rozwój raka piersi, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne zdrowych kobiet. Mammografia nie uchroni przed zachorowaniem na raka piersi, ale umożliwia wykrycie zmiany we wczesnej fazie choroby, w której leczenie jest skuteczne!
Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, raz na 2 lata, na bezpłatne badania mammograficzne wykonywane w ramach Programu profilaktyki raka piersi.
Badania wykonywane są od poniedziałku do soboty w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi.
W poniedziałki i środy zapraszamy w godzinach 8: 15-17: 30, we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8: 15-14: 30 oraz w soboty w godzinach 9:15-13:30.
Telefon do rejestracji: 22 546 22 10; 22 546 32 88.
Idąc na badanie prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz wyniki i dokumentację zdjęciową poprzednich badań piersi (mammografii, USG, MR, biopsji).
Pamiętajmy, że zachowanie zdrowego stylu życia i regularnie wykonywane badania profilaktyczne są najskuteczniejszymi formami walki z rakiem piersi!

 

piątek, 13 październik 2017 08:58

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów ma dyrektora

Dziś (13.10) na spotkaniu dla mediów, przedstawiona została nowo powołana dyrektor Dzielnicowego Ośrodka Kultury (DOK) Ursynów Beata Małgorzata Rusinowska. Na spotkaniu z udziałem władz Dzielnicy Ursynów zaprezentowany został profil i dorobek zawodowy nowej dyrektor oraz zarys programu działania DOK Ursynów.

Beata Małgorzata Rusinowska – nowy dyrektor DOK Ursynów

Z wykształcenia jest pedagogiem o specjalizacji kulturalno-oświatowej.  W 2000 roku ukończyła Podyplomowe Studium Kierowania Instytucjami Samorządowymi i Organizacjami Pozarządowymi na Uniwersytecie Warszawskim, a rok później studia podyplomowe w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku, na Wydziale Administracji (kierunek Kontrola i Audyt w administracji publicznej). Ma także, potwierdzone egzaminem państwowym, uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.
W latach 1989 – 1991 kierowała Zakładowym Domem Kultury ZPLn. RESURSA, a od 1991 r. do 2015 – Centrum Kultury w Żyrardowie. Jej ostatnie miejsce pracy to Urząd Miasta Żyrardowa (z-ca dyrektora wydziału promocji). W samorządzie lokalnym działała od początku jego istnienia, czyli od 1990 roku. W pierwszej kadencji była radną Rady Miasta Żyrardowa, a zarazem przewodniczącą Komisji Spraw Społecznych. Od 1998 roku uczestniczyła w pracach Rady Powiatu Żyrardowskiego, w latach 1998 – 2002 przewodniczyła komisji Współpracy z Gminami i Organizacjami Pozarządowymi, a w latach 2002 – 2008 przewodniczyła Radzie Powiatu Żyrardowskiego. Była posłanką na Sejm VI i VII kadencji.

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów
DOK Ursynów będzie prowadził działalność w zakresie tworzenia i upowszechniania kultury. Obejmie ona edukację kulturalną, animację i rozwój amatorskiego ruchu artystycznego oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego i lokalnej tradycji. Mieszkańcy Ursynowa będą mogli cieszyć się wydarzeniami organizowanymi w nowo utworzonej instytucji kultury przy ul. Kajakowej 12 b. Budowa DOK Ursynów zwiększy dostępność i atrakcyjność wydarzeń kulturalnych szczególnie dla mieszkańców Zielonego Ursynowa. Koszt realizacji tego zadania inwestycyjnego (budowa i wyposażenie) to 9 287 125 zł. W tym roku na funkcjonowanie DOK Ursynów przewidziano kwotę 1 mln zł. W przyszłym roku będzie to kwota 1,3 mln, a w planach jest zwiększanie tej kwoty w kolejnych latach.

Plan programowo – artystyczny (zarys)

Do głównych zadań ośrodka należy rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych mieszkańców oraz tworzenie warunków do rozwoju aktywności kulturalnej, artystycznej, hobbystycznej. Kolejne zadania stawiane przed nową placówką to m.in. działanie na rzecz integracji społeczności lokalnej, inspirowanie działań artystycznych oraz różnorodnych form spędzania czasu wolnego, także we współpracy
z organizacjami pozarządowymi. Zadania te będą realizowane m.in. poprzez:

 • włączanie społeczności w proces kształtowania oferty kulturalnej,
 • mobilizację ursynowskiej społeczności do działania – np. poprzez zorganizowany wolontariat,
 • inicjowanie i organizowanie spotkań głównych „aktorów” społeczności lokalnej w celu budowania lokalnego partnerstwa,
 • grupy edukacyjne i hobbystyczne współprowadzone przez mieszkańców,
 • prezentację lokalnej twórczości i integrację społeczności,
 • wspieranie lokalnych artystów (również amatorów), poprzez m.in. organizację, w przestrzeniach galeryjnych wystaw i profesjonalnych wernisaży,
 • pracę metodą projektów – we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami,
 • dopasowanie dostępności oferty do możliwości mieszkańców dzielnicy (ośrodek kultury otwarty 7 dni w tygodniu, w godzinach dostosowanych do potrzeb mieszkańców, przyjazny całym rodzinom, przyjazny niepełnosprawnym),
 • wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego oraz spontanicznych przejawów aktywności kulturalnej,
 • wspieranie różnorodności i wolności twórczej,
 • wspieranie rozwoju umiejętności twórców i artystów,
 • udostępnianie przestrzeni organizacjom działającym w dzielnicy.

 

środa, 13 wrzesień 2017 09:48

Piękne kobiety w Arenie Ursynów

Już za parę tygodni do Warszawy przyjadą kobiety z całego świata poruszające się na wózkach inwalidzkich. Po raz pierwszy w historii będą walczyć o tytuł i koronę  Miss Wheelchair World. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Jedyna Taka, a gospodarzem Miasto Stołeczne Warszawa.

To kolejny projekty Fundacji Jedyna Taka, która od 2013 roku jest także organizatorem wyborów Miss Polski na Wózku, pokazując tym samym, że piękno nie ma barier, a niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu kolejnych celów.

Wybory Miss Wheelchair World nie są zwykłym konkursem piękności. To międzynarodowy manifest o prawa kobiet – ich niezależność, możliwość samorealizacji, poczucie własnej wartości - bez względu na miejsce zamieszkania, sposób poruszania czy status społeczny. Celem tego wydarzenia jest zmiana wizerunkowa osób z niepełnosprawnością, łamanie stereotypów, poglądów i walka z dyskryminacją, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wydarzenie ma także integrować i ułatwić wymianę informacji dotyczących najnowszych osiągnięć naukowych i medycznych.

Kobiety z całego świata, poruszające się na wózkach inwalidzkich, miały możliwość w ciągu trzech miesięcy przygotować swoją kandydaturę do konkursu i wysłać zgłoszenie. Zgodnie z regulaminem do finałowej rywalizacji jury zakwalifikować mogło maksymalnie 25 osób. Niezależnie od liczby zgłoszeń z danego kraju, do dalszego etapu mogły przejść co najwyżej dwie kandydatki z jednego państwa.

Jury konkursu spośród zgłoszeń z kilkudziesięciu krajów wybrało 24 finalistki, które przyjadą do Warszawy 29 września, by wziąć udział w Warsztatach Miss i innych przygotowanych dla nich atrakcjach.

Wyboru tej najpiękniejszej dokonamy podczas uroczystej gali finałowej w sobotę, 7 października w Arenie Ursynów. Obiekt ten jest przystosowany do potrzeb osób na wózkach, dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji, tłumaczenia na język migowy oraz pętli indukcyjnej wydarzenie będzie dostosowane również dla osób z innymi niepełnosprawnościami.

Za parę dni zostanie uruchomiony system rezerwacji bezpłatnych biletów na finał konkursu (bilety będą dostępne na stronie www.misswheelchairworld.com), a już teraz możemy poczuć atmosferę uroczystości, wcielić się w rolę jurora  i wziąć udział w głosowaniu na Miss Popularności. Głosowanie potrwa do piątku, 6 października. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami uczestniczek konkursu.

Głosować można  za pośrednictwem  bezpłatnego e-maila, jednak jeśli ktoś chciałby dodatkowo wesprzeć działalność fundacji w zakresie stosowania nowych technologii i współpracy międzynarodowej przy aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, może skorzystać z płatnej usługi PayPal. Regulamin głosowania jest tutaj.

 

O tytuł pierwszej w historii Miss Wheelchair World powalczą:

Victoria José (Angola), Aleksandra Chichikova (Białoruś), Carla Maia (Brazylia), Vahen King (Kanada), MaríaDíaz (Chile), Paula Miranda (Chile), Kati van der Hoeven (Finlandia), Sandrine Ciron(Francja), Nadjet Meskine (Francja), Pahola Solano (Gwatemala), Priya Bhargava(Indie), Rajalakshmi Shankar Janardhana Murthy (Indie), Laura Miola (Italy), Karen Rocha (Meksyk), Ludmila Iachim (Mołdawia), Mirande Bakker (Holandia), Beata Jałocha (Polska),  Adrianna Zawadzińska (Polska), Alena Tiapkova (Rosja), Lebohang Monyatsi (RPA), Oksana Kononets (Ukraina), Uliana Pcholkina (Ukraina), Jennifer Lynn Adams (USA), Angelina Waleskaya (Białoruś).

 

Jeśli ktoś chciałby przekazać nagrody dla dziewczyn lub przedmioty na aukcje licytację, z której dochód zostanie przeznaczony na cele związane z organizacją wyborów to zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie konkursu: www.misswheelchairworld.com, a także organizatora konkursu – Fundacji Jedyna Taka: www.jedyna-taka.pl.

 

Zapraszamy również do odwiedzenia fanpage'a poświęconego wyborom oraz fanpage'a fundacji Jedyna Taka.

 

Awaria wodociągów na ulicy Stryjeńskich wywołała dziś rano komunikacyjny armaggedon na Natolinie. Ulica jest nieprzejezdna od Belgradzkiej do ronda. Cały ruch kierowany jest na ulicę Belgradzką, gdzie tworzy się korek. Kierowcy uciekają do Braci Wagów, al. KEN i Rosoła.

Jak poinformowała nas ekipa remontowa, awaria została już usunięta. Około godziny 10:00 otwarty zostanie jeden pas ruchu na Stryjeńskich. Drugi będzie nadal zamknięty do chwili, kiedy dziura po wykopie nie zostanie załatana.

 

W najbliższą środę,  28 czerwca o godz. 19.00 w sali  136 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, odbędzie się spotkanie z dziennikarzem i pasjonatem Ursynowa Maciejem Mazurem. Podczas spotkania autor opowie o swojej nowej książce „Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa”. Tematyka książki nawiązuje do jubileuszu 40-lecia Ursynowa. Wstęp wolny.

Nowa książka nawiązuje do poprzednich publikacji „Witajcie na Ursynowie” oraz „Czasoprzewodnik. 33 lata na Ursynowie”. Podczas autorskiego spotkania będzie możliwość uzyskania autografu oraz zadania pytań dotyczących najnowszej publikacji o Ursynowie.

Informacja prasowa UD Ursynów

 

Strona 1 z 37

  40 lat

O nas

Zapraszamy Państwa do współpracy z nami

Dane fundacji:

Fundacja Radioursynów

KRS: 0000548101, NIP: 9512389916, REGON: 361003415
ul. Wasilkowskiego 8 lok 36 02-776 Warszawa, tel: +48 511 32 99 21

www.radioursynow.pl , e-mail: fundacja@radioursynow.pl

Konto: 89 1140 2004 0000 3302 7561 5675

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. More details…